Lakowanie

   Zęby trzonowe i przedtrzonowe posiadają na swojej górnej powierzchni wiele bruzd, które są doskonałym miejscem dla gromadzenia się resztek pokarmu i bakterii. Dodatkowo miejsca te, szczególnie w przypadku wąskich, głębokich bruzd są praktycznie niemożliwe do dokładnego wyczyszczenia za pomocą szczoteczki do zębów. Tam właśnie najczęściej rozpoczyna się próchnica, która penetruje później do wnętrza zęba. Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny, który ma na celu zamknięcie tych bruzd i zabezpieczenie zębów przed próchnicą.

   Zabieg możemy wykonać tylko w zdrowym zębie, dlatego zalecane jest wykonywanie go u dzieci, kiedy tylko widoczna jest cała powierzchnia żująca zęba (najczęściej od 6 roku życia, wyrzynają się wówczas pierwsze stałe trzonowce). Standardowo lakowane są zęby trzonowe, w przypadkach szczególnego narażenia i podatności dziecka na próchnicę lakuje się również zęby przedtrzonowe.

   Lakowanie jest bezbolesne, nie ma konieczności wykonywania znieczulenia. Po odpowiednim wyczyszczeniu zęba, przygotowaniu powierzchni i jej osuszeniu umieszcza się w bruzdach płynny materiał - lak szczelinowy, który po naświetleniu lampą polimeryzacyjną twardnieje i zamyka bruzdy. Dodatkowo niektóre laki uwalniają jony fluoru, co dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.