Wybielone zęby w górnym łuku zębowym
Wybielone zęby w górnym łuku zębowym

   Wybielanie zębów jest obecnie jednym z najchętniej wykonywanych przez pacjentów zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Wszystkie nowoczesne metody wybielania posługują się tym samym sposobem na rozjaśnienie koloru zębów - na powierzchni zębów umieszczany jest preparat, który wydziela czysty, aktywny tlen. Tlen łączy się z barwnikami zawartymi w szkliwie i zębinie, powodując ich utlenianie i utratę koloru. Jest to metoda sprawdzona i bezpieczna, stosowana z powodzeniem na całym świecie. Jako aktywator procesu może być stosowane ciepło jamy ustnej pacjenta, światło lampy UV lub dodanie katalizatora poprzez wymieszanie 2 składników preparatu.

   W naszej praktyce posługujemy się preparatem Opalescence amerykańskiej firmy Ultradent. Aby móc zastosować preparat, w pierwszej kolejności pobieramy wyciski i wykonujemy modele Państwa uzębienia, na podstawie których przygotowujemy nakładkę z przyjemnego, miękkiego tworzywa. Preparat stosujecie Państwo u siebie w domu - do nakładki wyciskacie żel ze strzykawki i nakładkę umieszczacie na zębach idąc spać. Przez noc preparat działa na zęby, rano nakładka jest usuwana. Standardowy cykl wybielania trwa 7-8 nocy, można go przedłużać dla osi±gnięcia większego stopnia rozjaśnienia. W przeciwieństwie do preparatów dostępnych w aptekach do samodzielnego wybielania, w których zawartość czynnika aktywnego nie może przekraczać 5%, stosujemy Opalescence o stężeniach od 10% do 35%, co przyspiesza i ułatwia osiągnięcie zamierzonych efektów, ale wymaga stałego nadzoru stomatologa. Preparat jest również dostępny w wersjach smakowych: melonowej i miętowej.

   Przed rozpoczęciem wybielania należy odpowiednio przygotować swoje zęby: wypełnić wszystkie ubytki (preparatem do wypełniania czasowego lub ostatecznego), zalecane jest również usunięcie wypełnień metalowych (amalgamatowych) i zastąpienie ich wypełnieniami z kompozytów światłoutwardzalnych. Po wybielaniu może być niezbędna wymiana starych wypełnień na nowe w jaśniejszym kolorze - rozjaśnieniu ulegają zęby własne pacjenta, ale żadne preparaty nie rozjaśniają wypełnień, koron i mostów.