Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienia protetyczne, które umożliwiają wzmocnienie częściowo lub całkowicie złamanego zęba. W sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, wykonanie odbudowy za pomocą wypełnienia, korony lub mostu jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania się pozostałości zęba, a często jest całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio do korzenia zęba.

   Przed wykonaniem dowolnego rodzaju wkładu niezbędne jest prawidłowe przeleczenie endodontyczne korzenia, dopiero po wypełnieniu kanału masą uszczelniającą i gutaperką można przystąpić do wykonania wkładu. Ponieważ wkłady wykonuje się tylko w zębach martwych, nie jest konieczne znieczulanie pacjenta do zabiegu, jest on bezbolesny. Naszym pacjentom proponujemy 2 warianty wkładów koronowo-korzeniowych: wkłady standardowe i indywidualne.

  • Wkłady standardowe są gotowymi fabrycznie elementami, wykonanymi ze stali lub tytanu, które cementowane są w przygotowany w korzeniu za pomocą kalibrowanych wierteł otwór. W naszym gabinecie używamy nowoczesnych wkładów Flexi-Post™ i Flexi-Flange™, które dzięki specjalnemu, opatentowanemu kształtowi oraz zastosowaniu tytanu uzyskują największą siłę utrzymania wkładu w korzeniu. Można nimi wzmacniać wypełnienia oraz wykonywać na nich korony i mosty.
  • Wkłady indywidualne dają możliwość uzyskania dowolnego, określonej przez dentystę kształtu wkładu. Wymagają wykonania wycisku przygotowanego w korzeniu miejsca na wkład, sporządzenia modelu korzenia, ręcznego wymodelowania wkładu, wykonania formy i odlania go ze stali, złota lub tytanu. Ich zastosowanie jest podobne jak wkładów standardowych, oprócz tego umożliwiają odbudowę zęba w wyjątkowo trudnych sytuacjach, na przykład przy linii złamania korzenia przebiegającej poniżej poziomu dziąsła, w pobliżu kości (wkłady z metali szlachetnych, np. ze złota).

Wykonanie wkładu przebiega w kilku etapach:

Korzeń złamanego zęba jest leczony endodontycznie, wypełniane są kanały korzeniowe. 1A. Korzeń złamanego zęba jest leczony endodontycznie, wypełniane są kanały korzeniowe. Za pomocą odpowiednich, kalibrowanych wierteł przygotowywane jest w korzeniu miejsce na wkład. 1B. Za pomocą odpowiednich, kalibrowanych wierteł przygotowywane jest w korzeniu miejsce na wkład.
W korzeniu cementowany jest wykonany na podstawie wycisku wkład indywidualny lub gotowy fabryczny wkład Flexi-Post lub Flexi-Flange. 1C. W korzeniu cementowany jest wykonany na podstawie wycisku wkład indywidualny lub gotowy fabryczny wkład Flexi-Post™ lub Flexi-Flange™. Na powierzchni nośnej wkładu cementowana jest korona lub wykonywana odbudowa za pomocą materiału kompozytowego. 1D. Na powierzchni nośnej wkładu cementowana jest korona lub wykonywana odbudowa za pomocą materiału kompozytowego.
Wkład typu Flexi-Post podczas kontroli osadzenia, przed zacementowaniem Wkład typu Flexi-Post podczas kontroli osadzenia, przed zacementowaniem Ten sam wkład po zacementowaniu Ten sam wkład po zacementowaniu Wkład typu Flexi-Flange po zacementowaniu, widoczna szeroka powierzchnia nośna wkładu Wkład typu Flexi-Flange po zacementowaniu, widoczna szeroka powierzchnia nośna wkładu
PRZYKŁAD 1 - zdjęcie A
Wkład typu Flexi-Post podczas kontroli osadzenia, przed zacementowaniem
PRZYKŁAD 1 - zdjęcie B
Ten sam wkład po zacementowaniu

PRZYKŁAD 2
Wkład typu Flexi-Flange po zacementowaniu, widoczna szeroka powierzchnia nośna wkładu