CEREC inlay

   Doskonałą alternatywą dla leczenia próchnicy za pomocą klasycznych wypełnień są wkłady i nakłady koronowe, tzw. inlaye i onlaye. Uzupełnienia te są wykonywane z porcelany lub innych materiałów poza ustami pacjeta, a następnie w gotowej postaci cementowane do przygotowanego ubytku. Ten typ leczenia ma wiele zalet:

  • Wkłady (inlaye) są szczelniejsze niż normalne wypełnienia. Kiedy klasyczne wypełnienie jest naświetlane lampą polimeryzacyjną i utwardzane nieznacznie się kurczy, przez co po pewnym czasie na jego obrzeżu może powstać nieszczelność, prowadząca do wtórnej próchnicy i utraty wypełnienia. Wkłady nie mają tej wady, dodatkowo łączący je z zębem cement jest bardzo odporny.
  • Ceramika, z której są wykonane wkłady jest odporniejsza mechanicznie na ścieranie i uszkodzenia. Jest monolityczna, czyli wykonana z jednego fragmentu materiału, a nie z wielu warstw jak w przypadku klasycznych wypełnień. Znacznie lepiej sprawdza się przy odbudowie dużych ubytków lub całych części zęba.
  • Lepiej odtwarzane są punkty styczne z sąsiednimi zębami i lepiej wymodelowana jest powierzchnia żująca odbudowy.
  • Ceramika lepiej imituje wygląd tkanek zęba niż klasyczne wypełnienia, szczególnie przy zastosowaniu ceramiki wykazującej tzw. "efekt kameleona", czyli upodobniającej się do pozostałej, naturalnej  części zęba.

   Dotychczas wykonanie wkładów było czasochłonne, wymagało wycisków i współpracy z pracownią proteteczną, zajmowało również minimum 2 wizyty. Obecnie dzięki systemowi CEREC możemy wykonywać dla Państwa wkłady z porcelany w ciągu 1 wizyty. Na zdjęciu przykładowy efekt wymiany starych wypełnień amalgamatowych na wkłady z porcelany.